Savaşma, kuma al!

"Bu bölgede yaşayan insanımızın ekonomik zorluklar ve terör belasından dolayı karşılaştıkları mağduriyetleri biliyoruz. Maddi durumu güçlü vatandaşlarımızın, bu bölgede yaşayan bayanlarla ikinci ya da üçüncü evliliklerini yaparak hısımlık bağları oluşturmaları gerekir. Eşinden çocuğu olmayan vatandaşlarımız da dini nikahlı olarak bu bölgelerden kız alarak evlenebilirler. Bu şekilde oluşacak hısımlık bağları terörün bölgede destek bulmasını engelleyecektir."

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın yukarıdaki sözleri bir kesim için bomba etkisi yarattı. Aslında yanlış anlaşılmıştır kendisi, tüm söylemeye çalıştığı "savaşma, seviş!" demektir aslında. Ne de olsa sevgi, hoşgörü ve kardeşlik değerlerini ve tabi hepsinden önemlisi "hukuku" yücelten bir zihniyetin "no war, make love!" ifadesini yanlış bir taraflarından anlamış olması çok da büyütülmemelidir. Sonuçta iyi niyetlidir, zihnini Rize'nin sorunlarının ötesinde memleket sorunlarını çözmeye kanalize etmiştir.

Getirdiği pragmatik çözüm kaynağıyla da etlkileyicidir. Kürt kadınlarını kuma olarak alın, bilmem kaç yüzyıllık sorun çözülsün, savaşmayalım, -ayıptır söylemesi- sevişelim.

Her durumdan haber çıkartmaya çalışan yandaş medya yine yapacağını yapmış, Bakırcı'yı cinsel ayrımcılık, etnik ayrımcılık, kadının aşağılanması gibi bir birinden saçma ve mesnetsiz kavramlarla suçlamıştır. Esefle kınamaktan fazlasını yapmak istiyorsanız, özellikle siz evli erkekler, haydi, Kürt sorununu yok etmek üzere belinize kuvvet. Hiç şüpheniz olmasın ki eşleriniz bu haklı demokrasi mücadelesinde yanınızda olacaktır. Zaten aksi mümkün mü?

Tiz zamanda bu ışıltılı zihni meclis kürsüsünde, hatta kabinenin göbeğinde görebilmek dileğiyle...